cover book optin

Poznaj 8 przyczyn słabej sprzedaży w małej firmie
i 8 strategii wyjścia z impasu

Podane dane będą przetwarzane w wymienionym celu zgodnie z Polityką Prywatności.

Jak stworzyć dobry zespół?

Chciałabym serdecznie podziękować wszystkim za tak liczny udział w ankiecie. Ponieważ wysłaliście sporo ciekawych pytań, postanowiłam rozszerzyć tematykę na moim blogu i zacząć poruszać takie tematy, o których wcześniej nie pisałam.

Dziś zacznę od tematu:

Jak stworzyć dobry team.

Stworzenie dobrego teamu, to wyzwanie. Wymaga sporej wiedzy, umiejętności, bo jest to nie tylko kwestia właściwego naboru, ale również identyfikacji i utrzymania tych ludzi, którzy są najbardziej wartościowi.

Kluczem do tego jest kilka elementów:
1) Odpowiedni nabór
2) Właściwe przeprowadzenie kandydata przez okres próbny
3) Umożliwienie rozwoju najlepszym, aby chcieli pozostać

1) Jeśli chodzi o pierwszą kwestię to najpierw należy odpowiedzieć sobie konkretnie na pytanie kogo szukasz i stworzyć profil idealnego kandydata, spisując wszystkie cechy osoby, której poszukujesz, która uzupełni Ciebie oraz resztę zespołu. Potem identyfikacja potrzeb ludzi, z którymi będziesz rozmawiać. Ważne jest, aby przyciągnąć najlepszych właściwie stworzonym stanowiskiem pracy, gdzie będzie mógł się rozwijać, będzie czuł się szczęśliwy i spełniony. Tutaj wchodzą w grę emocje, którymi należy właściwie operować. W czasie naboru trzeba stworzyć taką barierę wejścia, żeby odsiać tych, którzy by i tak sprawili Ci kłopoty. Możesz na pewnym etapie nawet zrobić test, kładąc na stół 500 zł i proponując, że osoba, może zabrać te pieniądze i wyjść. W ten sposób też coś sprawdzisz i pozbędziesz się tych, którzy i tak się nie nadają. Również seria trudnych pytań i ciężkie zadanie na początek zweryfikuje kandydata. Lepiej tak, niż mieć potem straty z tytułu niewłaściwie zatrudnionych ludzi. To wymaga przygotowania serii pytań i testowania kandydatów w trakcie.

2) Okres próbny trwa od 3 miesięcy do pół roku.  Przez ten czas wszystko wychodzi i wtedy warto też testować kandydatów, żeby się sprawdzili w trudnych sytuacjach, czyli nabór trwa nadal. To newralgiczny czas, abyś dowiedziała się prawdy o ludziach, których zatrudniasz. Jeśli ktoś przejdzie pomyślnie przez okres próbny, wtedy zostaje u Ciebie w firmie, jeśli nie – natychmiast zwalniaj, bo szkoda Waszego czasu.

3) Po okresie próbnym ważne jest, żeby dbać o swoich pracowników jak o członków rodziny, bo Ci którzy zostali to śmietanka i stanowią Twoje wielkie aktywo. Jeśli ludzie będą szczęśliwi w pracy, będą czuli, że się rozwijają, mieli szansę się wykazać, przeszkolić, byli chwaleni, mieli wpływ na rozwój firmy, to stworzysz zaakgażowany team. Oczywiście należy też sprawdzić jakie wartości są dla nich najważniejsze i im to dać. Pamiętaj jednak, że nie zawsze to są pieniądze, a powiem więcej, możesz wyeliminować takich, których motywują tylko pieniądze już na samym początku. Stale dbaj o swój zespół i zapewniaj im to, czego potrzebują, ale jednocześnie bądź wymagająca, konsekwentna i oczekuj konkretnych rezultatów. Wspieraj, pomagaj, uczy ludzi właściwych nawyków, jak trzeba czasem wstrząśnij, bo niekiedy następuje rozprzężenie, ale to też trzeba robić umiejętnie, biorąc pod uwagę, to z kim masz do czynienia.  Pamiętaj też o dostosowaniu kultury zwojej organizacji do ludzi, któych zatrudniasz. Jeśli na przykład pracują u Ciebie młodzi ludzie, to trafiasz w Generację Z, czyli na osoby żyjące ciągłą zmianą. Oni nudzą się jeżeli muszą codziennie wykonywać te same rzeczy. Zwykle są to osoby kreatywne. W związku z tym warto dać im możliwość wpływu na rozwój firmy, jednocześnie trzymając wszystko pod kontrolą. Ciekawym rozwiązaniem mogą być regularne rozmowy z pracownikami w formie indywidualnej. Taka rozmowa przeprowadzona w odpowiedni sposób daje poczucie dowartościowania. Można też pomyśleć o stworzeniu przestrzeni, w której Twoi pracownicy będą mogli dzielić się swoimi przemyśleniami. Zadbaj o walory wizualne miejsca, gdzie są Twoi pracownicy. Zwróć uwagę na psychologię kolorów oraz to jak ich otoczenie wpływa na nastrój. Niuanse, ale też ważne. Należy też pamiętać o motywowaniu poza płacowym, czyli benefitach w postaci zniżek na produkty w Twojej firmie. Imprezy integracyjne również dobrze wpływają na morale zespołu, a wiadomo, że jak ludziom dobrze w zespole to trudniej im odejść z pracy. Wysyłaj też ludzi na szolenia, bo to pokazuje, że firma dba o pracownika, ale również sprawia, że taki pracownik będzie siedział dłużej, bo może się podszkolić i złożyć, gdzie indziej CV…w jakiejś tam bliżej nieokreślonej przyszłości. Jak widać jest to miecz obosieczny, ale wart zaryzykowania. 

Najważniejsze jest jednak to, aby do zatrudniania podchodzić długoterminowo, czyli stawiać wysokie bariery wejścia, ponieważ każdy nowo zatrudniony sporo kosztuje i przynosi na początku straty oraz wymaga zaangażowania wszystkich,  z kolei, gdy już ktoś zostanie, dbaj o niego jak  o rodzinę i rób tak, aby ludzie chcieli u Ciebie pracować jak najdłużej, oczywiście pod warunkiem, że ich zaangażowanie oraz efekty ich pracy są takie, jak tego oczekujesz.

Jeżeli to, co robię podoba Ci się i rozważasz zatrudnienie mnie jako coacha, zapisz się na bezpłatną konsultację.

Comments

comments

 , , , , , , , ,

Nie ma jeszcze komentarzy.

Dodaj komentarz

Podane dane będą przetwarzane w wymienionym celu zgodnie z Polityką Prywatności.


Przeczytaj poprzedni wpis:
Dlaczego prowadzisz swój własny biznes?

Co jest Twoją największą motywacją, jeśli chodzi o prowadzenie biznesu? Dlaczego założyłaś własną firmę? Co chciałeś w ten sposób zyskać?...

Zamknij