cover book optin

Poznaj 8 przyczyn słabej sprzedaży w małej firmie
i 8 strategii wyjścia z impasu

Podane dane będą przetwarzane w wymienionym celu zgodnie z Polityką Prywatności.
Closeup of a happy young businesswoman lying on sofa and using laptop

Złota zasada przywództwa, od której zależy sukces Twojego biznesu

– Z jakim najtrudniejszym wyzwaniem spotkał się Pan jako lider?

– Myślę, ze najtrudniejszym wyzwaniem zawsze było zarządzanie samym sobą – odparłem.

John C. Maxwel

Czy zastanawiałeś się kiedyś tak naprawdę z kim najtrudniej Ci się pracuje? Kogo najtrudniej zmotywować do działania i czyje zachowania są najtrudniejsze do skorygowania? A co za tym idzie czyje błędy mogą najbardziej wpłynąć na powodzenie firmy?

Jeśli jesteś swoim własnym szefem i prowadzisz biznes, to doskonale wiesz o czym piszę.

Wykorzystałam powyższy cytat, gdyż on zdecydowanie najtrafniej opisuje wyzwanie jakim jest zarządzanie samym sobą. A należy pamiętać, że jeśli chcesz być dobrym liderem w swojej organizacji, to musisz zacząć od siebie!

John Maxwell zwraca uwagę na to, że największe trudności nastręcza spojrzenie na siebie z dystansu, co w konsekwencji sprawia, że trudno nam obiektywnie ocenić swoje postępowanie. Trudno nam też być wobec samych siebie w 100% szczerym. W konsekwencji prowadzi to do tego, że często powielamy te same błędy nie wyciągając wniosku z poprzednich. A to z kolei odbija się na zarządzaniu samym sobą, a potem ma bezpośredni wpływ na sukces naszego biznesu na rynku. Jeśli nie opanowaliśmy sztuki zarządzania samym sobą to nie będziemy w stanie zarządzać innymi. Pojawia się, więc pytanie: Jakie umiejętności są do tego niezbędne?

John Maxwell wskazuje bardzo konkretne obszary, aby lepiej zarządzać samym sobą:


  1. Ucz się wykonywać polecenia. Jeśli chcesz być dobrym przywódcą to najpierw musisz zostać dobrym podwładnym. Poznając świat podwładnych zaczynasz ich rozumieć. A kiedy jesteś w stanie rzetelnie wykonywać powierzone Ci zadania, uczysz się jak należy definiować polecenia. To z kolei prowadzi do efektywnego zarządzania zespołem, ponieważ potrafisz postawić się w roli Twoich pracowników i wiesz, jak do nich dotrzeć.
  2. Ucz się odpowiedzialności. Ważne jest, abyś odpowiadał za swoje czyny nie tylko przed sobą, ale przed całym zespołem. Taka postawa buduje Twój autorytet w oczach współpracowników. Co więcej bądź otwarty na rady, które dają Ci inni. Wysłuchanie rad jest oznaką odpowiedzialności i dojrzałości przywódczej. Zauważ, że najwięksi przywódcy w historii zawsze otaczali się osobami, które były w stanie im doradzić w najtrudniejszych momentach. Pamiętaj również, aby umiejętnie wybierać osoby do swojego wewnętrznego kręgu. Dzięki tej zdolności unikniesz niepowodzeń. Poza tym pamiętaj, że jako lider odpowiadasz za siebie i za innych.
  3. Ucz się cierpliwości. Dobry przywódca nie wybiega daleko na przód. Planuje cele, ale potrafi zaczekać cierpliwie za pracownikami by razem osiągnąć sukces. Jedną z miar lidera jest to w jaki sposób rozwijają się ludzie, którym przewodzi. Spójrz na swoich pracowników i zastanów się, jak możesz im pomóc dotrzeć do celu razem z Tobą.
  4. Pracuj nad samodyscypliną. Umiejętność dokonywania właściwych wyborów i działanie zgodnie z samym sobą wymaga od nas wypracowania w sobie silnego charakteru i dyscypliny. Posiadając te dwie cechy przejmiesz kontrolę nad własnym życiem w sposób, który pozwoli Tobie wykorzystywać dane Ci szanse.

Istotne jest również, żebyś zastanowił się nad jakimi umiejętnościami z tym związanymi powinieneś popracować. Przeanalizuj każde z poniższych zagadnień. Oceń w jakim stopniu jesteś: zdyscyplinowany, cierpliwy, odpowiedzialny, a także czy potrafisz wykonywać dobrze polecenia. Pomyśl również o tym jak się zachowujesz, gdy inni udzielają Ci rad. Zadaj sobie pytania:

  • Czy potrafisz słuchać ich rad?
  • Czy podczas słuchania rad protestujesz?
  • Zachęcasz innych do udzielania Ci rad czy wręcz przeciwnie?
  • Poszukujesz osób mogących Ci doradzić?
  • Czy często korzystasz z udzielonych Ci rad?

            Droga do skutecznego zarządzania samym sobą wymaga od nas zaangażowania i skupienia. Na początku możesz mieć trudność, aby wprowadzić w życie wszystkie wskazówki. Jest to całkiem naturalne. Ważne jest by konsekwentnie realizować swoje postanowienia i obserwować siebie samego, swoje zachowania i kierujące Tobą emocje.

Pomyśl teraz o tym ile jesteś w stanie zyskać, dzięki wyrobieniu w sobie konkretnych i zarazem najistotniejszych dla Ciebie umiejętności. Dobry przywódca wymaga przede wszystkim od siebie, a dopiero potem od innych.

Jeśli zależy Ci na rozwoju Twojego biznesu, chcesz rozwijać się jako lider i dzięki temu odnosić coraz większe sukcesy w swoim biznesie, weź udział w webinarze, podczas którego porozmawiam z Kamilem Tomala – trenerem, mówcą i coachem międzynarodowej organizacji, zrzeszającej trenerów w 94 krajach całego świata – The John Maxwell Team. Podczas webinaru powiemy co ma ze sobą wspólnego inteligencja emocjonalna, przywództwo i jak wpływają one na sukces w biznesie.

Bądź z nami 5 kwietnia!

Comments

comments

 , ,

Nie ma jeszcze komentarzy.

Dodaj komentarz

Podane dane będą przetwarzane w wymienionym celu zgodnie z Polityką Prywatności.


Przeczytaj poprzedni wpis:
Psychologia reklamy

Kiedyś, burza mózgów czekanie na napływ weny, świetnych pomysłów, które przekonałyby klienta do naszego produktu. Teraz – psychologia reklamy, badania...

Zamknij