cover book optin

Poznaj 8 przyczyn słabej sprzedaży w małej firmie
i 8 strategii wyjścia z impasu

Podane dane będą przetwarzane w wymienionym celu zgodnie z Polityką Prywatności.
Group of business people assembling jigsaw puzzle and represent team support and help concept

Zarządzanie zasobami ludzkimi

Zarządzanie zasobami ludzkimi to nic innego jak umiejętność pracy z ludźmi. Osobiście nie lubię tego sformułowania, bo dla mnie ludzie to nie “zasoby”, ale z korporacyjnego punktu widzenia tak to jest nazywane. Dzieje się tak z jednego podstawowego powodu – firma to ludzie w niej zatrudnieni. Jeśli nie potrafisz ich zatrudniać, popełniasz błędy w zarządzaniu oraz jesteś zbyt słabym przywódcą Twój biznes będzie miał dużo mniejsze szanse na powodzenie.

Istnieje kilka ważnych elementów, które warto omówić.

  1. Rekrutacja

Jeśli czeka Cię rekrutacja, chcesz sprawdzić czy obrany przez Ciebie cel jest możliwy do osiągnięcia, to warto, abyś zdał sobie sprawę z posiadanych zasobów. Pomoże Ci w tym model PIES.

Model PIES składa się z czterech ważnych czynników. Ostatni z nich rozbity jest na dwie części.

Physical resources, czyli zasoby fizyczne. Na tym etapie zastanów się co już posiadasz? Zadaj sobie pytanie jakie narzędzia mogą mi pomóc w osiągnięciu celu? Czy masz wystarczającą ilość pieniędzy, aby przystąpić do realizacji planu? Czy budżet w firmie jest wystarczający? Ile czasu możesz poświęcić na przygotowania? Ile czasu zajmie Ci proces realizacji i czy jesteś w stanie tyle czasu wygospodarować? Jeśli ktoś ubiega się o pracę w twojej firmie możesz zapytać go czy jest w stanie poświęcić więcej czasu pracy, gdy sytuacja wymaga itp.

Intellectual resources, czyli zasoby intelektualne. Tutaj musisz zdać sobie sprawę z wiedzy jaką masz na temat danego działania, które chcesz przeprowadzić. Jeśli jednak przychodzi do Ciebie kandydat na dane stanowisko zapytaj go o umiejętności jakie posiada, gdzie je nabył itd.

Emotional resources, czyli zasoby emocjonalne. Zajrzyj w głąb siebie i szczerze odpowiedź sobie co odczuwasz, jakie uczucia towarzyszą Ci gdy myślisz o danej czynności, o wyznaczonym celu? Na ile jesteś w stanie się zaangażować? Co możesz zrobić dla siebie, aby wzmocnić motywację? I te same pytania możesz zadać swoim współpracownikom.

Social/ spiritual resources, czyli zasoby społeczne/ duchowe. Ostatni etap proponuję podzielić na dwie części, dlatego że różne źródła podają różne definicje litery S w omawianym modelu.

  1. Społeczeństwo. Zwróć się do zewnętrznego świata i rozejrzyj się kto może okazać się pomocny? Od kogo możesz nauczyć się więcej? Pozyskaj brakujące Ci zasoby z otoczenia. Natomiast współpracowników możesz zapytać o to, jaką pomoc zewnętrzną chcieliby otrzymać. Co sądzą o szkoleniach itp.
  2. Drugą sferą jest duchowość. Zwróć się do wnętrza siebie. Zauważ przekonania te korzystne i niekorzystne. Jak najszybciej pozbądź się złych myśli! W trakcie realizacji celu powtarzaj sobie co jest Twoją misją i jakie wartości się z nią wiążą. To pomoże Ci wytrwać. Te wskazówki możesz zaszczepić swoim pracownikom, co będzie skutkować efektywnością pracy i najprawdopodobniej brakiem narzekania. ;-)

Model  PIES porządkuje to, co już masz. Warto zdawać sobie sprawę z posiadanych zasobów, ponieważ ma to zastosowanie nie tylko praktyczne, ale także wspiera nas i pozwala docenić swoje cechy, umiejętności i talenty.

A jeśli uważasz, że potrzebujesz pomocy w  tym obszarze zapisz się na bezpłatną konsultację.

Comments

comments

 , ,

Nie ma jeszcze komentarzy.

Dodaj komentarz

Podane dane będą przetwarzane w wymienionym celu zgodnie z Polityką Prywatności.


Przeczytaj poprzedni wpis:
Jak zrobić reklamę?

Wiele przedsiębiorców zastanawia się jak zrobić reklamę? W tym poście podzielę się z Tobą tym, od czego powinno się zacząć...

Zamknij