cover book optin

Poznaj 8 przyczyn słabej sprzedaży w małej firmie
i 8 strategii wyjścia z impasu

Podane dane będą przetwarzane w wymienionym celu zgodnie z Polityką Prywatności.
motywowanie pracowników

Motywowanie pracowników

Prędzej czy później każdy przedsiębiorca mierzyć musi się z motywowaniem pracowników. Pojęcie to ma wiele definicji. Najczęściej określana jest jako siła, która mobilizuje nas do pewnego działania. Od siły motywacji zależy jak szybko osiągniemy założony cel oraz jak dobrze jakościowo będzie wykonane zadanie. Te i inne czynniki są bardzo ważne dla firm, w których znajdujemy mniej, lub bardziej zmotywowanych pracowników.

Na początku warto rozróżnić motywację wewnętrzną od zewnętrznej. Wewnętrzna to taka, która wypływa z nas samych. Chcemy poczuć samorealizację, spełnić swoje pragnienia. Osoby odczuwające ten rodzaj motywacji są bardziej zaangażowane, pewne siebie podczas wykonywania działania, kreatywne, ponadto wzrasta ich poczucie własnej wartości.

Motywacja zewnętrzna to taka, która kreowana jest bodźcami pochodzącymi z zewnątrz. Mogą to być awanse, podwyżki itp. ten rodzaj motywacji jest krótkotrwały, a przecież większość przedsiębiorców chce, by motywacja pracowników była nieustannie na wysokim poziomie.

Dlatego warto zastanowić się co można zrobić, na jakie czynniki zwrócić uwagę, aby wzbudzić motywację wewnętrzną pracowników.

Alfie Kohn podaje trzy czynniki, które wzmacniają motywację wewnętrzną pracowników. Są to kolejno:

  • Współpraca. Wzajemna pomoc podczas trudnej pracy sprawia, że motywacja wzrasta.
  • Indywidualne podejście do pracownika i zrozumienie przez niego, że praca, którą wykonuje przyczynia się do rozwoju firmy również ma ogromny wpływ na chęć do wykonywania działań. Przedsiębiorca musi też zrozumieć, że każdy pracownik w inny sposób motywuje się do pracy i nie należy wszystkich „wrzucać do jednego worka”.
  • Prawo do podejmowania decyzji. Poczucie odpowiedzialności i możliwość decydowania, którą pracownik powinien posiadać w mniejszym, bądź większym stopniu, także ma pozytywny wpływ na utrzymanie wewnętrznej motywacji.

Zastanów się co możesz zrobić, aby wpłynąć pozytywnie na relacje w pracy? Co zrobić, aby lepiej zrozumieć pracownika? I w końcu, w jaki sposób dać pracownikom poczucie odpowiedzialności?

Jeśli uważasz, że potrzebujesz pomocy w tym temacie – zapisz się na bezpłatną konsultację.

Comments

comments

 , ,

Nie ma jeszcze komentarzy.

Dodaj komentarz

Podane dane będą przetwarzane w wymienionym celu zgodnie z Polityką Prywatności.


Przeczytaj poprzedni wpis:
segmentacja grupy docelowej
Segmentacja rynku docelowego

Jeśli nie wiesz do kogo kierujesz swój produkt, to tak jakbyś strzelał z łuku do nie wiedząc, gdzie znajduje się...

Zamknij